W jakim momencie i na jakich zasadach musimy skorzystać z oferty komornika? O czym pamiętać w takiej sytuacji?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, lecz wierzyciele posiadają naprawdę duże możliwości w wyborze komornika, jaki na ich wniosek przeprowadzi egzekucję z majątku dłużnika. W sumie są w stanie wybrać dowolnego komornika w Polsce, natomiast wyjątki od tej zasady są nieliczne. Wiadomo jednakże, iż zdecydowanie się na komornika z odległej miejscowości może się okazać nieopłacalne oraz niepraktyczne.


komornik
W tym sensie najbardziej korzystnie wynajmować komornika tam gdzie mieszkamy, np. jak mieszkamy w stolicy Dolnego Śląska, to na pewno komornicy we Wrocławiu będą dla nas najbardziej odpowiednim wyborem. Wierzyciel ma co do zasady prawo do wyboru dowolnego komornika, który funkcjonuje na terytorium naszego kraju. Należy pamiętać, że wierzyciel, jaki wybiera komornika, musi złożyć wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji oświadczenie na piśmie, że korzysta z prawa wybrania komornika.

Komornik, jaki wybierany jest przez wierzyciela nie może odmówić przyjęcia wniosku o rozpoczęcie egzekucji, wykonania zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności, jakie wchodzą w skład jego ustawowych zadań. Przed dokonaniem wyboru komornika z innego miasta trzeba pomyśleć, czy będzie to w ogóle opłacalne. Jak komornik (komornikolesno.pl/) lub pracownicy jego kancelarii będą musieli wyjeżdżać poza swój obszar, to powinniśmy za to dodatkowo zapłacić.

Obowiązuje zasada, że w razie podejmowania przez komornika wynajętego przez wierzyciela czynności poza swoim obszarem komorniczym, to wierzyciela obciążają mające związek z tym poniesione koszty. Mowa tu o dietach, które należą się osobie jaka jest zatrudniona w kancelarii komornika i biorących udział w tych czynnościach, koszt przyjazdów xsi noclegów komornika.

Tak więc koszty tego rodzaju będą obciążające dla wierzyciela i to niezależnie od przysługującego mu zwolnienia od kosztów sądowych. Co więcej nie zalicza się ich do opłat egzekucji, które obciążają dłużnika. Znaczy więc to, że nie można ich ściągać od dłużnika. Wierzyciel nie ma jednak prawa wyboru komornika, jak chce prowadzić egzekucję z nieruchomości. Sprawdź więcej, aktualności...

Jeśli szukasz fascynujących informacji na opisywany temat, odwiedź strategia koncentracji nas, a na pewno odnajdziesz ciekawe fakty.



komornik sądowy
Napisał: National Assembly for Wales
Na podstawie: http://www.flickr.com
Takiego typu egzekucję jest w stanie przeprowadzić jedynie komornik, w jakiego rewirze położona jest nieruchomość. To sprawia, iż sytuacja ta nie jest taka oczywista i jak pragniemy najlepiej to zrozumieć, to musimy lepiej zapoznać się z tą tematyką. Wtedy na pewno nie będziemy mieć z tym kłopotu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-10-28 00:32:39
Tagi: komornik, wydatki, koszty, wierzyciele