Zaliczka na podatek od wynajmu, rozliczenie podatku za wynajem

Kiedy chcemy od kogoś zacząć wynajmować mieszkanie często nie mamy bladego pojęcia na temat wynajmowania lokalu mieszkalnego. Jednak to nie my musimy wszystko wiedzieć, o wiele więcej powinna wiedzieć osoba, która postanowiła owe mieszkanie nam wynajmować. Istnieje coś takiego jak zaliczka na podatek od najmu.

To konieczność przekazania pieniędzy w Urzędzie Skarbowym, gdy istnieją przychody właśnie z wynajmowanej nieruchomości (zobacz pożyczka pod mieszkanie) (zobacz więcej na polecanej stronie). Podatnik ma 2 możliwości może postawić na ryczałt lub wziąć po rozwagę podatek dochodowy.

Wnętrze mieszkania
Napisał: Martin Pulaski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Po podjęciu decyzji powinien ją zgłosić w Urzędzie Skarbowym. Jeżeli mamy zamiar wynajmować mieszkanie i nie do końca ogarniamy cały system prawny w tej kwestii to wizyta w Urzędzie Skarbowym pomoże nam wszystko zrozumieć. Tam otrzymamy informacje, do czego będziemy zobowiązani, jeśli zechcemy wynająć mieszkanie. Można również pójść do prawnika, albo spytać kogoś znajomego, kto też zajmuje się wynajmem. Choć tu możemy zostać zaskoczeni, bo niestety wciąż funkcjonuje wynajmowanie komuś mieszkania ot tak, bez formalności, co nie jest zgodne z prawem.

Wynajęcie mieszkania plus niezbędne formalności Wszyscy pracujący zdają sobie sprawę, że przychodzi taki czas w roku, gdzie trzeba udać się do Urzędu Skarbowego. Możliwości jest parę, bo możemy samemu wypełnić Pit, możemy również poprosić o pomoc urzędnika we wspomnianym Urzędzie Skarbowym, można również pójść do księgowego albo pomyśleć o rozliczeniu przez Internet. Jeśli już parę razy pod rząd rozliczaliśmy się to kolejny raz już nie będzie nas zaskakiwał. Ale jeżeli jest tak, że pierwszy raz dochodzi do tego wszystkiego rozliczenie podatku za najem wtedy możemy mieć kłopot, bo niby skąd będziemy wiedzieć, jaki dokładnie Pit wypełnić .Salon w mieszkaniu
Na podstawie: www.morguefile.com
Podobnie jak w sytuacji, gdy miewało się problem ze zwykłym PIT-em możemy iść do Skarbówki i tam otrzymać konieczne wiadomości lub znaleźć księgową, która oczywiście za opłatą wszystko nam porozlicza. Jest to najlepsza opcja, bo przy takim wyborze zyskujemy pewność, że nie będziemy musieli robić żadnej korekty do swojego rozliczenia. Reasumując należy pamiętać, że jeśli przyjmujemy środki za najem mieszkania to musimy się z tego rozliczyć. To nie jest tak, że można tego nie zgłosić, bo jeśli taka sytuacja nie zostanie zgłoszona, to potem można zapłacić naprawdę bardzo dużą karę.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 11:07:59
Tagi: PIT, Urząd Skarbowy, wynajem, podatek dochodowy, wynajęcie mieszkania