Jak efektywnie zarządzać budżetem domowym?

Nasze dochody nie rosną, zaś ciągle pojawiają się nowe wydatki. Jak zatem zachować stabilność finansową poprzez okrągły rok? To realne, pod warunkiem iż ustalimy wyważony plan działania oraz nie zabraknie nam konsekwencji.
social media
Na podstawie: pixabay.com


Początek stycznia sprzyja podejmowaniu postanowień i zobowiązań – także tych o charakterze finansowym. Z zasady z optymizmem spoglądamy wtenczas w przyszłość oraz snujemy odważne projekty zakupów, remontów czy też wyjazdów. Śmiało obiecujemy sobie, iż rozpoczniemy szczędzić czy też inwestować. Następne miesiące weryfikują nasze intencje: portfel przez wakacje wyszczuplał w przeciwieństwie do stosu rachunków do zapłacenia. Do tego na każdym kroku wabią nas wyprzedaże a także sklepowe superokazje, którym nie zawsze potrafimy i chcemy się oprzeć. Najgorszą rzeczą, którą można zrobić – zarówno dla naszych finansów, jak i samopoczucia – to nie pamiętać o noworocznych postanowieniach i poddać się falom następnych wydatków.


Opakowanie z papieru
Napisał: Elisa Fair
Na podstawie: http://www.flickr.com


wyjazdy
Napisał: Levente
Na podstawie: http://www.flickr.com


Najpierw weźmy pod lupę najbliższy miesiąc. Spiszmy na karteczce albo w pececie wszystkie środki, którymi będziemy rozporządzać: pensja (zobacz obliczanie pensji) plus inne pewne zyski, a następnie czekające nas opłaty sztywne, takie jak rachunki i sumy, jakie musimy przeznaczyć "na życie": pożywienie, komunikacja, utrzymanie pojazdu jak też pozostałe wydatki, jakie na pewno nas nie ominą.
W ów sposób możemy zorientować się, czy będziemy dysponować nadwyżką – wolną sumą, jaką możemy przeznaczyć na rozmaite cele. W życiu nie możemy się wszystkiego przewidzieć. W wypadku niespodziewanej awarii samochodu pomoże Ci pożyczka pozabankowa Motopożyczka.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-10-25 12:15:52
Tagi: bank, Sąd, zysk, wyjazd, pojazd