Diagnoza pracownicza - czym jest oraz czy należy się jej bać?

Dewiza „ocena pracownicza” częstokroć sprawia, iż czujemy się niepewnie, a nawet odbieramy delikatny niepokój. Ale czy naprawdę ocena pracownicza winna wywierać w nas strach? Należałoby zastanowić się nad tym czym tak naprawdę jest ocena pracownicza, i także jakie metody oceny pracowniczej wolno dzisiaj wyliczyć.
pracownik
Napisał: Ted Eytan
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ocena pracownicza to nieodzowny element rozporządzania wszelkim przedsiębiorstwem. Ocena pracownicza może dostarczyć firmie mnóstwo korzyści. Dzięki niej zdołamy dowiedzieć się jak na przykład pracują poszczególni pracownicy w firmie, jakie jest ich zaangażowanie i skuteczność w pracy, i także co jeszcze można usprawnić i polepszyć w pracy. Odpowiednio wykonana rozmowa pracownicza pozwoli na obranie jeszcze wyższego kierunku w przedsiębiorstwie.

Oddziałuje nie tylko na poprawienie pracy indywidualnych pracowników, ale dodatkowo pełnych zespołów, co rzecz jasna przedkłada się na większą efektywność w całkowitej firmie. Ocena pracownicza nie jest więc czymś groźnym, czymś czego powinniśmy się bać. Dzięki sprawiedliwej ocenie dowiemy się co czynimy odpowiednio, i co jeszcze możemy udoskonalić.

Zamieszczone w tym miejscu informacje są według Ciebie zbyt skąpe? Jeżeli tak, to wejdź na stronę usługi księgowe gdańsk, na której znajdziesz podobne tematy.

Ewidentnie wyjdzie to na pożytek zarówno nam, jak też firmie oraz innym pracownikom.pracownik
Napisał: Mark Warner
Na podstawie: http://www.flickr.com
Metody oceny pracowniczej są bardzo różnorodne. Najpopularniejszą metodą jest ranking, który najlepiej orzeknie się wtedy, kiedy pracownicy mają pokrewne obowiązki. Słynną procedurą oceniania pracowników jest także zestawienie parami oraz skala punktowa, dzięki jakiej wolno ocenić zaangażowanie pracowników.

W przedsiębiorstwach stosuje się również procedurę swobodnego opisu, jaka zezwala sprawdzić w jaki sposób pracownik wywiązuje się ze swoich obowiązków. W dozorowaniu pracowników mogą pomóc też rejestracje wydarzeń krytycznych. Polega to na tym, iż monitoruje się wszelkie sukcesy i potyczki pracowników, zaś potem komplet się podsumowuje. W niektórych przedsiębiorstwach wykorzystuje się także metodę 360 stopni, to oznacza, że pracodawca bierze pod uwagę dodatkowo opinie innych pracowników czy zespołu, w jakim wiadoma osoba pracuje.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-03-08 12:24:38
Tagi: Zespół, PRacownik, przedsiębiorstwo