Jak zatrzymać nabywców na dłużej

Ogromne sieci handlowe mają spory wachlarz możliwości marketingowych. Najbardziej popularną jest chyba reklama telewizyjna i radiowa. Kolejnym sposobem są promocje artykułów w samym sklepie przy pomocy wywieszki z napisem „promocja”. Ewentualnie po sklepie spacerują panie z próbkami wyrobów w odzieniach z logotypem producenta. Do klientów docierają również gazetki promocyjne informujące o nowościach promocyjnych w formie papierowej lub też w wersji nowoczesnej - pocztą elektroniczną. Często jest to w takim przypadku propozycja sprofilowana w oparciu o aktywność nabywcy w sieci.
http://www.dcn.pl/
Na podstawie: http://www.dcn.pl/
Coraz to więcej przedsiębiorstw stosuje do wypromowania swych usług marketing internetowy nie jest tutaj odstępstwem. Przedsiębiorcy z tego industrialnego miasta z tradycjami mogą przy wsparciu rodzimej firmy przedstawić się w jednym z coraz istotniejszych kanałów promocyjnych którym jest internet. Wszystkie wymienione rozwiązania mają na celu zawiadomienie o swej ofercie przede wszystkim nowych konsumentów, czyli tyczą się początkowego postępowania marketingowego.

Drugim etapem – nie mniej istotnym, jeśli nie ważniejszym – jest utrzymanie nabywcy. Najbardziej wartościowym bowiem kapitałem przedsiębiorstwa jest konsument który wraca. Z jakiego powodu? A więc oddany nabywca oznacza możność zrównoważenia stanu sprzedaży. Nawet jeśli jednostkowy klient nie kupi u nas produktów o znacznej wartości za to stale, to i tak się nam to opłaca. Znaczna grupa wiernych konsumentów oznacza dla firmy bezpieczeństwo, dlatego rozsądne przedsiębiorstwa starają się budować tak zwane programy lojalnościowe lub stosować tego typu narzędzia jak organizacja loterii. Czytaj więcej: tym adresem.

Takowe działania mogą posiadać różną intensywność, zależnie od tego jakiej branży ma tyczyć się taki program jak też do którego segmentu klientów będzie on kierowany.

Zobacz bez marudzenia ten wpis z witryny opisującego zbliżone posty, ponieważ on niewątpliwie też jest godny Twojej uwagi.

Wiadomo że osoby w średnim wieku oraz starsze (powyżej czterdziestki) są bardziej skłonne do pozostawania kontrahentem wcześniej wyselekcjonowanego dostawcy niż młode osoby, które mają naturalną skłonność do poszukiwań. Znaczenie ma tu także typ usług które oferujemy. Naturalnym typem przedsiębiorstw które wykorzystują programy lojalnościowe są przedsiębiorstwa oferujące usługi telekomunikacyjne lub handlują sprzętem elektronicznym, bowiem w obydwu wypadkach panuje duża konkurencja.


Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-05-31 11:21:42
Tagi: Internet, reklama, konsument, marketing, konkurencja, gazetki promocyjne